2203
2018
gergi tavan, renk, oda, malzemesi, tasarımı

Gergi Tavan Renk Seçimini Etkileyen Odanın Özellikleri

Gergi tavan için bir renk seçmeden önce, işlem uygulanacak tavanın, odanın özellikleri son derece önemlidir. 

Binaların yüksekliği. Altın kural - tavan yüksekliğini görsel olarak artırmak için soğuk renkleri kullanabilirsiniz. Sıcak renkler alanı görsel olarak azaltır. Bu aynı zamanda ton doygunluğu, alt görünümlü tavandan daha açık renkli ve tam tersi de geçerlidir, daha düşük gölge yoğunluğu, görsel olarak yukarıda görünecektir.

gergi tavan yapılacak tesisin veya evin belirlenmesi. Renk, tavanları - sadece şık bir iç aksan değil, aynı zamanda insan zihni için de önemli bir materyaldir. Bazı renkler iştah açar, rahatlatır huzur verir veya birçok duyguyu içinde barındırır. Bu nedenle, odanın işlevselliğine bağlı olarak doğru gölgeyi seçmek gereklidir. Banyo, gri veya mavinin serin tonlarını, ferahlatıcı etkisini kullanabilir. Yatak odasında bej veya süt rengi gibi sıcak bir tonda renk kullanılablir.

Aydınlatma: Gün ışığı alan güneşin olduğu kuzey veya doğu odalar için en iyi seçenek, gergi tavanların sıcak tonları olacaktır. Odayı daha güneşli ve parlak yapacaklardır.

Odanın büyüklüğü. Gergi tavan görsel olarak sadece odanın yüksekliğini değil, bir bütün olarak büyüklüğünü de etkiler. Küçük bir odadaki çitin bir desen ve desen ile boya veya kumaşı kaplaması tavsiye edilmez. Bu tarz gergi tavan deseni, alanı daha da azaltacaktır. Burada tercihen sadece nötr bir beyaz gergi tavan, tercihen de parlak seçilmelidir. Tasarımcı gergi tavana dokunmak ve vurgulamak istiyorsa, gergi tavanları elbiselerdeki düşük renk doygunluğu ile pastel soğuk renkleriyle kaplar. Geniş alan sınırsız uçuş imkanı sunar. Renk çok seviyeli tavanların yanı sıra farklı desen ve dokuların bu kombinasyonu kullanılabilir.

İpucu: Gergi tavan ve duvarların dört renk kombinasyonuyla, tavan daha hafif kumaş olacaksa oda daha küçük görünür. Ayrıca, ayırt edici bir renk seçerek, iç mekandaki mobilya ve perdelerle birleştirildiğini de göz önünde bulundurmalısınız.