2503
2018
gergi tavan, renk, tasarım, oturma odası, ofis, salon, banyo, çocuk odası,mutfak

Gergi Tavanda Renklerin Açıklaması

Gergi tavanda temelini desteklemek için hangi rengin sağlanacağı sorusu üzerine, temel özellikleri ve ruhsal halinize olan etkilerini incelemek gerekir. 

Kırmızı

Bazı kültürlerde, özellikle altın takılar veya süslemelerle birlikte, lüks ve zenginlik sembolü olarak algılanmaktadır. Parti ile birlikte bile. Ancak, doğru kırmızı tonu göz önüne alındığında, iç mutfak, oturma odası veya salon içine de kullanılması tavsiye edilir. Ancak odayı sıcak ve rahat bir hale getirdiği için tavandaki desen için ayrı bir renk olarak kullanmak daha iyidir.

Mor

Doymuş koyu tonları, yaratıcı ve yenilikçi düşünen insanlar tarafından seçilir. Modern minimalist tarzda zarif bir oda için güzel ve mükemmeldir, odanın ana özelliği haline gelir.

Turuncu

Özellikle karanlık bir odada tavanda gergi tavanlarda turuncu rengi seçmek idealdir. Odaya veya mekana ışık, sıcaklık ve canlılık getirir. Çocuk odasında gergi tavan rengi olarak turuncu seçilecekse daha açık tonlarını tavsiye ediyoruz.

Sarı

Odanıza parlak ve olumlu bir ruh hali eklemek istediğinizde, sarı renk kullanılabilir. Tabi turuncu renk ile biraz açarak kullanımını tavsiye ediyoruz.

Yeşil

Gergi tavanlarda yeşil renk oturaklı durur ve rahatlatır. Çok yönlülüğü sayesinde, genellikle bir gergi tavanın yapımında ortaya çıkar. En başarılı, büyük ve aydınlık odalara genellikle yeşil renk kullanılır. Ofisler için ise mavi-yeşil renkte gergi tavan önerilebilir. Bu renklerin koyu renk tonlarıda kullanılabilir. Çocuk odalarında kullanılan gergi tavanlarda yeşil renk tercih edilirse, gece lambası desteğiyle, çocuğun daha hızlı uyumasını sağlar ve daha dinç uyanır. Aynı zaman da yumuşak ve gizemli yeşil ışık atmosferi rahatlatıcı ve şaşırtıcı hale getirebilir.

Mavi

Gökyüzündeki bu renk, özellikle fotoğraf baskıları gerçek ya da stilize bulutlar ile gergi tavan üzerinde mükemmel durur. Mavi renk gergi tavanla banyoda veya yatak odasında rahatlayabilirsiniz.

Gri

Beyaz ve siyah gibi evrensel olarak kabul edilir. Tüm renk ve tonlarda iyi çalışır. Tavan ana renkler olarak değil, arka plan deseni olarak tercih edilir. Odanın uzun süreli kalmasından sonra bile tarafsızlığı olumsuz duygulara neden olmaz. Sarı ile birlikte kullanımını en uygun tercihtir.

Beyaz

Beyaz boya tavanı modern halojen lambalarına monte edilmiş olsa da, zengin ve canlı renkler elde edersiniz. Mavi gergi tavan renkleri tamamen beyaz renkte yapılmış banyolarda güzel görünmektedir. Kar beyazı sıhhi gereçleri ve seramikleri vurgulamaktadır. Gergi tavan lambaları üzerinde sadece gün ışığı beyaz ışık için uygundur, mavi ve sarı spektrum kullanımı önerilmez.

Değerli ahşaptan yapılmış pahalı mobilyaların bulunduğu iç mekanlarda, ağırlık merkezinin tavana aktarılması gerekli değildir. Aksine, nötr rengi odada pahalı mobilyalara odaklanmalıdır. Aynısı duvarları süsleyen güzel resimler için de geçerli. Her zaman altın dengesini korumaya çalışmalı ve her parçayı benzersiz ve zarif daireler yapma arzusunda abartmayın. Aksi takdirde, hızlı bir şekilde kötü bir tasarım haline dönüşebilir ve istenen onarım memnuniyetini sağlayamaz.